Sušená papája

 


Papája dodáva organizmu všetky životu dôležité výživné a balastné látky. Papája je naozaj výnimočné ovocie!

Papája – nazývaná aj strom zdravia  má svoj domov v tropických krajinách. Je to veľmi zdravé ovocie, ktoré obsahuje vysoké množstvo balastných látok, ktoré  pomáhajú  pri zápchach a znižujú cholesterín. Papája obsahuje dôležité enzými ako  papaín, chymopapaín, lysozým a lipázu.  Tieto sú vo svojom účinku veľmi podobné organizmu vlastným enzýmom a pomáhajú tráviť bielkoviny a tuky. V žalúdku a v čreve rozkladá enzým papaín napríklad mäsové vlákna a urýchľuje proces premeny bielkovín a aminokyselín. Tým sa docieli dôkladné strávenie potravy. Enzými pepsin a trypsín sú veľmi dôležité pri bunečnej látkovej premene. Papája obsahuje  viac antioxidantov ako mrkva a červená repa a viac vitamínu C ako kiwi, k tomu množstvo bioflavonoidov, ktoré majú význam aj pri rakovinovej prevencii.  Papája odkysľuje organizmus, odstraňuje usadeniny a prečisťuje tráviaci trakt a tkanivá na prírodnej báze. Toto ovocie obsahuje množstvo minerálov ako je kálium, horčík a vápnik a je popri figách najalkalickejším ovocím  aké poznáme.  Látky obsiahnuté v tomto ovocí, ktoré Kubánci nazývajú aj “bombové ovocie” sú naozaj jedna “bomba”, čo sa týka ich výživných a liečivých hodnôt. Všetky tieto látky urýchľujú látkovú premenu, prečisťujú náš “vnútorný život”, zbavujú ho škodlivín, posilňujú nervy, mozog a ducha a pôsobia antidepresívne. Papája je bohatá na provitamín A, ktorý predchádza rakovine, posilňuje imunitný system a chráni pred srdečnými chorobami.  Papája dodáva organizmu všetky životu dôležité výživné a balastné látky. Papája je naozaj výnimočné ovocie!

 

Vedeli ste, že …


V Costa Rice a v Mexiku volajú domorodci papájove kríky aj ako “stormy dobrého zdravia” a považujú ich za liek proti skoro všetkým chorobám. Stromy dosahujú výšku 4 až 8 metrov.
Indiáni v južnej a strednej Amerike používajú papáju nielen ako potravu, ale aj k hojeniu rán, podpore oslabenej pečienky, proti červom a parazitom, k ošetrovaniu kožných a zápalových ochoreni  a taktiež pri terapii u rakovinových ochorení.

Melónom podobné papájove plody dorastajú až do veľkosti  melónov  a dosahujú hmotnosť niekedy až  7 kilogramov. 

Papája je veľmi dobre stráviteľná aj u ľudí, ktorí trpia žalúdočnými problémami. Keďže neobsahuje skoro žiadne ovocné kyseliny, dokáže nervózny žalúdok ukľudnit a vyliečiť zápaly slizníc.

Kombinácia enzýmov a vitamínov, ktoré papája obsahuje dôrazne posilňuje imunitu.

© topovoc