Sušený ananás

 

Šetrne sušený ananás predstavuje kombináciu enzýmov, minerálov, vitamínov a sekundárnych rastlinných látok, ktorú nenájdeme v žiadnom priemyselne vyrobenom potravinovom doplnku či lieku.

Od pradávna sa anánas v Latinskej Amerike používa ako “liečivé ovocie” pri nachladnutiach, črevných parazitoch, horúčke, astme, kŕčových žilách, zápche, poraneniach, nafúknutí ako aj pri liečbe zhubných a nezhubných nádorov.  Ananás obsahuje široké spektrum vitamínov, minerálov, enzýmov, ovocných kyselín, aminokyselín a éterických olejov.  Nie teda nadarmo názov “liečivé ovocie”. Čo vlastne predstavuje  skutočné hodnoty tohto lahodného ovocia? Okrem vitamínu  E a biotínu obsahuje ananás všetky vitamíny a 16 minerálnych látok, okrem iného antioxidačný selén, vitamín C a betakarotín.  Ananásový enzýmový-mix bromelín dokáže znížiť krvný tlak, podporuje trávenie a čistí krv. Preparáty obsahujúce tento enzým  sa v USA predpisujú  najmä v oblasti gerontólogie  ako aj pri rakovinových terapiach.  Ďaľšie enzými ako ananása, ananaín a peroxidása brzdia rast rakovinových buniek a zabraňujú tvorbe metastáz. Tieto terapie sú v Nemecku presadzované  najmä na klinike Silbersee v Hannoveri a tiež úspešne Prof. Maurerom v Berlíne pri rakovinových terapiach. Pri konzumácii čerstvého alebo šetrne sušeného ananásu vzniká výnimočná kombinácia enzýmov, minerálov, vitamínov a sekundárnych rastlinných látok, ktorú nenájdeme v žiadnom priemyselne vyrobenom potravinovom doplnku či lieku.  Ananás je veľmi dobre stráviteľný aj u ľudí, ktorí trpia nedostatkom žalúdočnej kyseliny.

 

Vedeli ste, že …

Za domovinu ananásu sa považuje Mato-Grosso - oblasť v delte rieky Amazony v južnej Amerike, kde ho ešte aj dnes nájdeme rásť v divej odrode. Slovo “nana” znamená lahodné ovocie a tak ho nazývajú aj amazonskí indiáni. Ešte dnes sa na jeho počesť usporiadavajú v tejto oblasti veľké “ananásové oslavy”, kde sa všetci vyparádia a po dlhé dni jedia, tancujú a spievajú. 


Columbus je nielen objaviteľom Ameriky ale aj ananásu! Objavil ho v roku 1493 na ostrove Guadelupe. Domorodci, ktorí bieleho dobyvateľa na začiatku priateľsky vítali, mu ananás venovali ako darček na privítanie. Columbus doniesol pár kúskov ananásu do Európy a kráľ Ferdinand Španielsky bol z neho tak nadšený, že ho vyhlásil za “najchutnejšie ovocie sveta”.

Sušený ananás je zdravá maškrta a hodí sa aj na prípravu ovocných dezertov. Ako prídavok do rannej porcie müsli, dodá každým raňajkám exotický nádych.

© topovoc